חזרה לאתר הכנסת
ועדת הכספים
הטבות מס ליישובים
19/02/2008
מרכז המחקר של הכנסת: ”הפחתת הטבות המס צפויה להביא להמשך המגמה של עזיבת אוכלוסיה חזקה מהפריפריה למרכז הארץ” * מיסז`ניקוב: ”ועדת הכספים מתנגדת לתוכנית כפי שהוצגה”

ועדת הכספים, בראשותו של ח”כ סטס מיסז`ניקוב (ישראל ביתנו), קיימה היום דיון בנושא תוכנית האוצר לשנות את מפת היישובים בפריפריה הזכאים להטבות מס, בעקבות יוזמתו של מיסז`ניקוב. בדיון נכחו ראשי עיריות ומועצות אזוריות רבים מהצפון.

כיום, המדינה מעניקה הטבות מס בסכום של 713 מיליון שקל בשנה ל – 167 יישובים באזורי פריפריה. בעקבות עתירה שהוגשה לבג”צ מטעם יישובים שאינם נכללים ברשימת הזכאים, הוקמה ועדה לבחינת הקריטריונים למתן הטבות במס הכנסה, וזו הגישה את מסקנותיה בסוף ינואר 2008.

על פי התוכנית שגובשה, ההיקף הכספי של ההטבות יישאר על 713 מיליון, אולם מספר היישובים יגדל ב – 297, ל – 457, כולל 57 יישובים ערבים ודרוזים (לעומת 9 בלבד כיום) ומספר האנשים שיזכו להטבות יעלה מ – 412 אלף ל – 950 אלף. מתן ההטבות יינתן על פי שלושה מדדים: מצב כלכלי-חברתי של היישוב, ריחוקו מעיר גדולה וקירבתו לגבול. כתוצאה מכך, 7 יישובים יפסיקו לקבל את ההטבות (אילות, כפר ורדים, יחיעם, נתיב העשרה, עברון, שבי ציון ושייח דנון) ולאחרים, כמו קריית שמונה, מצפה רמון, ירוחם ודימונה, תקטן ההטבה המגיע להם.

ממסמך רקע שהוכן על ידי מרכז המחקר והמידע של הכנסת לקראת הדיון, עולה כי משנת 2001 מספר הדירות החדשות שנמכרו בפריפריה ירד מ – 3399 ל – 2192. בין 2000 ל – 2006 חלה הגירה שלילית ממחוזות הדרום והצפון בהיקף של 33 אלף איש, אחוז המשפחות שנמצאות בקו העוני בצפון עומד על 29 אחוז ובדרום על 24 אחוז, לעמת 14 אחוז בתל אביב ו - 12 אחוז במרכז הארץ ותקציב ההטבות המיוחדות לפריפריה קוצץ מ – 4.9 מיליארד בשנת 2003 ל – 3.5 מיליארד בשנת 2004, כולל קיצוץ בתקציב החינוך, מענקי התמ”ת ובינוי ושיכון.

בסיכום המחקר נכתב כי: ”הפחתת ההטבות צפויה להביא להאצת המגמה של עזיבת אוכלוסיה חזקה מערים אלו למרכז הארץ או ליישובים כפריים סמוך לעיר, ולהמשך הכרסום בכושר התחרות של ערים אלה”.

סמנכ”ל רשות המיסים, בועז סופר: ”האפקטיביות של הטבות המס יחסית להשקעה בהם היא נמוכה. יותר נכון להשקיע בתשתיות, כלומר בתחבורה, בחינוך ובתרבות. מתוך 167 יישובים, 160 נשארים ורק שבעה יוצאים החוצה ואנחנו לא מורידים שקל מהסכום הכולל ליישובים. הועבר מודל, שקוף לחלוטין, לכל ראשי העיריות והמועצות האזוריות וביקשנו את הערותיהם לגבי התוכנית. חלק גדול מהם העבירו בחזרה עמדות ממוקדות, ענייניות ומקצועיות. לאחר שנעבד את החומר, נגיע עם התוכנית לשר האוצר, אם הוא יאשר אותה היא תועבר לממשלה ולאחרמכן לכנסת ולועדת הכספים. יש עוגה נתונה ואנחנו סבורים שניתן לחלק אותה באופן שונה ולתת יותר ליישובים שבאמת זקוקים לכך.”

ראש עיריית קרית שמונה, חיים ברביבאי, אמר בדיון כי ”יש להכין תוכנית שתחזק את יישובי קו העימות, לבנות רכבות, טיסות מהמרכז, להשקיע פי אלף יותר מהטבות המס. בזכותנו מדינת ישראל קיימת, אני גאה להיות במקום ששומר על הארץ אבל במקום לשמור עליו מורידים אותו למטה.”

יוסי בן דוד, חבר מועצת טבריה, אמר כי טבריה לא כלולה במודל החדש והיא הייתה צריכה להיות בגלל המרכיב הסוציואקונומי. לדבריו, ”56 אחוז מהעובדים בעיר הם מקבלי שכר מינימום. יישובים סמוכים לנו מקבלים את ההטבות ולכן בשנים האחרונות ישנה הגירה שלילית מהעיר. ב – 2006 עזבו 1700 איש. התוכנית הממשלתית תגדיל את הפערים ותעודד עוד אנשים לעזוב ולכן טבריה חייבת להיות כלולה ברשימה”.

גבי נעמן, ראש מועצת שלומי: ”ב – 2003 מנינו 3800 איש והיום אנחנו כבר 6500. ההחלטה החדשה תגרום לאנשים לחזור בחזרה לחיפה ותל אביב ולכן ניאבק בה מאחר והיא תגרום נזק בלתי הפיך ליישובים”.

שלמה בוחבוט, ראש עיריית מעלות: ”הפריפריה עומדת בני קריסה טוטאלית. אין לנו עודפי תקציב ואין מאיפה לקצץ. כל ילד שני פה הוא עני, יש יותר חולים כי משקיעים פחות, הגיע הזמן לחשוב מה עושים עם הפריפריה לפני שתתפרק”.

ראש אגף התקציבים באוצר, רם בלניקוב: ”בעוד כמה חודשים נביא את תוכנית תקציב 2009 כפי שלא הוכנה מעולם. נהפוך את תקציב המדינה ולא יהיה שקל שלא יסרק ויישקל מחדש לאן הוא הולך.”

יו”ר הוועדה, סטס מיסז`ניקוב: ”לפני כמה חודשים היה ניסיון של הממשלה לקדם תוכנית דומה אולם ועדת הכספים עצרה אותו והורידה את הנושא מסדר היום. הישיבה היום הייתה הצהרתית ומטרתה הייתה לשמוע את כל הצדדים, בטרם תונח לפנינו התוכנית הסופית ונצטרך להכריע ולהצביע האם לקבל את בקשת הממשלה ולהוריד מהרשימה יישובים שקיבלו את ההטבות במשך שנים רבות. ועדת הכספים מתנגדת לתוכנית כפי שהוצגה בדיון וקוראת לאוצר לעצב מחדש את מפת היישובים שזכאים להטבות, על מנת לא לפגוע ביישובים פריפריאליים על חשבון יישובים אחרים”.
© כל הזכויות שמורות, 2007, מדינת ישראל   l   נשמח לקבל את הערותיכם והצעותיכם לכתובת: feedback@knesset.gov.il